Leadership

SESSION ELDERS

Clerk – Carol Dale-Joseph

Class of 2017

  • Eric Anderson – Personnel & Administration
  • Karissa Brown – Connectional Ministries (Evangelism)
  • Greg Kuhlman – Personnel & Administration
  • Marie Louden-Hanes – Personnel & Administration (Chair)
  • Tracy McMath – Connectional Ministries (Chair)
  • Andrew Reid – Stewardship & Finance (Chair)
  • Joan Work – Mission (Chair)
  • Scott Younger – Stewardship & Finance

Class of 2018

  • Sherri Federici – Mission
  • Bob Huber – Stewardship & Finance
  • Cora Kerr – Worship (Chair)
  • Mike Marshall – Worship
  • Ami Orr – Connectional Ministries (Evangelism)

Class of 2019

  • Carol Dale-Joseph – Education (Adult)
  • Beverly Dowling – Mission
  • Kathy Hirschfeld – Education (Chair)
  • Mike Lindamood – Worship
  • Deb Watson – Education

Congregational Nominating Co-Chairs – Greg Kuhlman, Joan Work

.

DEACONS

Co-moderator – Pat Hottenstein       Co-Moderator – Susan Gray

Class of 2017

  • Carol Smith  – Hospitality & Fellowship
  • Tom Bronder – Hospitality & Fellowship
  • Pat Hottenstein  – Membership Care
  • Missy Schaller – Membership Care (Chair)

Class of 2018

  • Susan Gray – Hospitality & Fellowship (co-chair)
  • Pat Haley – Hospitality & Fellowship (co-chair)
  • Terri Herning – Membership Care
  • Pat Reed – Membership Care

Class of 2019

  • Julie DeGraw– Membership Care
  • Mary James – Hospitality & Fellowship
  • Lark McCormick – Membership Care
  • Wendy Pueschel – Hospitality & Fellowship

.

TRUSTEES

Class of 2017

  • Julie Anderson – Secretary
  • Howard Elliott – President

Class of 2018

  • Skip Lamb
  • Rikhard Laiho – Vice President

Class of 2019

  • Phil Havens
  • Joe Niemeyer

For information or to contact a member of our leadership team, please call or email the church office.

Coming Up

SUNDAY MORNING
8:00 a.m.

Communion Worship in the Chapel

8:45 a.m.
Prayer Ministry in the Chapel

9:30 a.m.
Traditional Worship in the Sanctuary

10:00 a.m.
Godly Play in Room 110
(3yrs -3rd grade)

10:30 a.m.
Children's Choir in Room 110

10:45 a.m.
Education Seminar - Fellowship Hall
Character Builders - Room 209,210 Faith Enrichment - Rooms 107, 202
Confirmation Class - Room 206

Childcare available for 2 years and under from 9:15 a.m. to noon in Room 107A.